Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213

4. A v Jihočeském muzeu

14. března 2020

Do Jihočeského muzea v Českých Budějovicích jsme se tentokrát vydali na edukační program věnovaný geologii. A to proto, že jsme si v přírodovědě začali povídat o nerostech a horninách. Ve škole jsme se naučili, jaký je rozdíl mezi minerálem a horninou, a taky jsme zjistili, že se horniny dělí na vyvřelé, usazené a přeměněné. V muzeu naše teoretické znalosti doplnily praktické ukázky nerostů a hornin, a že jich bylo.

Na začátku programu nám lektor ukázal, jak vypadá takový geolog. Už víme, že jeho nezbytnou pomůckou je geologické kladivo. Spoustu hornin jsme si také osahali. Podrobně jsme zkoumali žulu a také tři hlavní nerosty, ze kterých skládá: křemen, živec a slídu. V expozici jsme vyhledali nejdražší vystavený minerál, rubelit. Oči jsme mohli nechat u vitríny s vltavíny.

Díky mikroskopu, který přenášel obraz na velkou obrazovku, jsme podrobně prozkoumali neživou přírodu zblízka. Detailně jsme si tak prohlédli například minerál kalcit či malachit, ale i zkamenělinu, neboli fosílii, trilobita.

Během celého programu jsme vyplňovali pracovní list, který postupně ověřoval naše znalosti.

Muzeum nás opět nezklamalo. Celá prohlídka, včetně lektorova výkladu, ukázek a různých úkolů, byla fascinující. Těšíme se, až se vydáme na další průzkum neživé, ale klidně i živé přírody.

 

Základní škola T. G. Masaryka © 2024 | Prohlášení o přístupnosti