Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213

Podzimní pozdrav do Wartbergu (říjen 2022)

Třída 3. A připravila podzimní pozdravy i dárečky pro partnerskou školu ve Wartbergu.

Vytvořili jsme pro každou ze tří tříd v Rakousku velikého podzimního draka, každý na něj namaloval mašli a napsal pro rakouské děti pozdrav. A tento pozdrav jsme si zkusili napsat německy. Moc nás to bavilo, i když nám psaní v němčině připadalo trošku těžké.

Doufáme, že balíček pošta do Rakouska v pořádku doručí a naše výtvory tam i potěší.

třída 3. A a paní učitelka Matlachová.

Náš Wartberg - Covidové období (květen 2021)

I přes těžkou covidovou dobu  spolupráce 1. A s přáteli z Wartbergu pokračuje.

Novoroční přání, která jsme pro ně vyrobili, se jim velice líbila a na oplátku nám poslali domečky i s vlastními fotografiemi, které pro změnu vytvořily děti z Wartbergu. Potěšil nás i milý dopis, opět i přeložený do češtiny.

Domečky jsme si prohlédli, udělaly nám velikou radost a vytvořili jsme s nimi dva obrazy Warbergu tak, jak si představujeme, že by mohl vypadat.

Práce nás velmi bavila a užili jsme si, že po dlouhé době můžeme pracovat společně.

Třída 1. A začala spolupráci (leden 2021)

Prvňáčci poslali do Rakouska prezentaci s fotografiemi a čekali na odpověď. A dočkali se.

K radosti všech z Wartbergu přišla veliká obálka plná krásných obrázků od tamních žáků prvních tříd (všechny je máme vystavené ve třídě na nástěnce) a k tomu velmi milý dopis, dokonce přeložený do češtiny!

My jsme na oplátku vytvořili pro každého z nich novoroční přání a do Rakouska je i s dopisem odeslali.

Těšíme se, co ještě dalšího nás při této spolupráci čeká.

Třída 1. A

FOTOGALERIE ZDE

Rozloučení s partnerskou třídou (červen 2020)

Jak se domlouváme (2019)

Po naší 1. návštěvě ve Wartbergu se spousta rakouských dětí přihlásila do kroužku českého jazyka. Moc mile nás to překvapilo. Napadlo nás, že by jim mohlo pomoci, když uslyší českou výslovnost od nás. A tak jsme jim pro začáteční lekce natočili video. Moc nás to při nahrávání bavilo, každou chvíli jsme něco popletli, nebo se rozesmáli, ale snad se to povedlo. Na ukázku tu máte video s představováním třídy. A až se setkáme příště, možná, že už budeme mluvit společně trochu česky. A my se naučíme pár slovíček německy. Zatím mluvíme rukama, nohama a hodně malinko anglicky.

2. setkání (27. 3. 2019)

Návštěva dětí z partnerské školy ve Wartbergu v naší škole.

27. března 2019

Loni jsme byli my ve Wartbergu (u Lince), proto jsme letos pozvali děti z Wartbergu k nám. Žáci 3. A přivítali rakouskou 3. A a žáci 3. B přivítali rakouskou 3. B. Chystali jsme se dlouho dopředu. Vymyslet program na celý den pro 60 dětí  (s učiteli i několika rodiči) nebylo jednoduché, ale povedlo se.

Společné přivítání v tělocvičně, prohlídka školy, tvoření ve třídách, hry v tělocvičně, společný oběd, divadélko a písničky a tance.  A odpolední procházka městem. Moc to všechny děti, rakouské i české, bavilo.

Nejhezčí bylo, jak se bez ostychu děti domlouvaly. Rakouské uměly pár slov česky, české děti pár slov německy, všechny se chvilku učí anglicky, tak to zkoušely i anglicky a kde slovní zásoba nestačila, pomohly ruce a úsměv. Nezúčastnění by rozhodně nepoznali, kdo je odkud, všechny děti byly stejné, veselé, dovádivé, spokojené.

A teď se zase těšíme na příští rok, až pojedeme my do Wartbergu.

Vánoční video (20. 12. 2018)

Vánoční přání od našich kamarádů v Rakousku

1. setkání (14. 6. 2018)

Červen 2018

Letos jsme dostali pozvání zúčastnit se ve Wartbergu vystoupení – muzikálu. Nadšeně jsme přijali a začali se chystat. Pár německých slovíček a vět, český překlad muzikálu, nácvik našeho vystoupení, výroba dárků, ale i povídání o chování…

Nadšeně jsme sledovali úžasný skoro profesionální muzikál (1 a ¾ hodiny účinkovalo přes 200 dětí rakouské školy). Potom nám rodiče rakouských dětí nachystali občerstvení a skvělé bylo, že seděly vždy 3 děti z Wartbergu a 3 děti z Krumlova. I přes jazykovou bariéru bylo vidět, že smělé děti začínají konverzovat a jazyk není problémem. Potom jsme prošli školu a litovali, že se naše chodby nedají zvětšit a doplnit hračkami a hrami, jaké mají rakouské děti. Taky jsme si zazpívali, předali dárky.A co nás mrzelo? Že už naše návštěva musí končit, měli jsme moc krásných zážitků a poznatků.Ještě jsme se zastavili ve Freistadtu, užili cukrárnu i hřiště. A teď se moc těšíme na příští rok, kdy jsme pozvali rakouskou třídu k nám. Taky jim připravíme pěkný program.

Jak to všechno začalo! (2016)

Jak to všechno začalo.

Od 1. třídy k nám začala chodit Eliška, která trvale bydlí v Rakousku (my jsme její kmenová škola). Eliška chodí do školy v Rakousku, ale o všech prázdninách v rakouské škole nadšeně přijede do naší třídy. Není to pro ni složité, protože má v Krumlově babičku a dědu. Na konci školního roku pak přijíždí na přezkoušení z českého jazyka.

Eliška k nám do třídy ihned zapadla a i když je to třeba po 3 měsících, je to, jako by nechyběla.

Chtěli jsme vědět, jak to chodí u nich ve škole. Napsali jsme jim dopis a poslali naši fotografii. Byli jsme nadšení, když nám přišla odpověď. Od Vánoc v 1. třídě (tedy roku 2016) si pravidelně dopisujeme, posíláme výrobky, pracovní listy a moc nás to baví.

Odkaz na školu Volksschule Wartberg ob der Aist (Rakousko)

Základní škola T. G. Masaryka © 2024 | Prohlášení o přístupnosti