Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213
Příběhy našich sousedů: Příběh Helmuta Wagnera očima žáků ZŠ T. G. Masaryka
Ve čtvrtek 14. listopadu 2024 se Prokyšův sál v Českém Krumlově stal místem slavnostní prezentace projektu Paměti národa: Příběhy našich sousedů, ve kterém pět žákovských týmů z Českého Krumlova představilo inspirativní příběhy pěti pamětníků.
Naši školu úspěšně reprezentovaly žákyně 9. ročníků Adéla a Aneta Bidelnicovi a Michaela Rašková. Zpracovaly příběh pana Helmuta Wagnera, krumlovského rodáka, který vyrůstal v těžké době poválečných změn. Dětství strávil v rodině slavného šumavského fotografa Františka Seidela v našem malebném městečku a dnes se věnuje překladu knih.
Pamětník, který zůstal
Helmut Wagner pochází z německé rodiny, která i po konci druhé světové války zůstala v Československu a neprošla odsunem. Jak je možné, že jejich rodinu postihl jiný osud než tisíce dalších? A jaké to bylo vyrůstat jako příslušník německé menšiny v poválečných Sudetech? Právě na tyto otázky se náš tým zaměřil a výsledkem jejich práce byla autentická nahrávka vzpomínek, kterou jsme jely v říjnu sestříhat do Českého rozhlasu v Českých Budějovicích.
Cesta za příběhem
Práce na projektu začala už v minulém školním roce na jaře. Žákyně se naučili pracovat s nahrávací technikou, připravily si otázky pro rozhovor, který pak samy vedly, a nakonec musely z dvouhodinové nahrávky, která byla pořízena přímo v terénu, ve Fotoateliéru Seidel, kde nás pan Helmut provázel, vybrat ty nejdůležitější momenty, aby z toho byla jen pětiminutová nahrávka. To se děvčatům podařilo, sepsaly scénář a vyrazily jsme do Českého rozhlasu. Z toho jsme měly velký zážitek, zvláště, když jsme mohly pozorovat rychlou, leč precizní práci zvukaře, který nám nahrávku pomohl sestříhat.
Slavnostní prezentace
Celý projekt vyvrcholil prezentací nejen našeho příběhu 14. listopadu. Děvčata během své prezentace doplnila další detaily z Helmutova života.
Porota ocenila mimořádně vhodný výběr pamětníka, působivý začátek nahrávky, který okamžitě upoutá pozornost, a také to, že byla nahrávka pořízena přímo ve fotoateliéru, byť to znamenalo, že jsme nedokázaly zamezit několika rušivým vlivům. Právě díky tomu se ale děvčatům podařilo nachystat opravdovou rozhlasovou reportáž, jež citlivě pojednává o národnostní identitě. Dle poroty také profesionální zpracování podtrhl hudební doprovod v závěru nahrávky.
Atmosféra slavnostního večera byla plná emocí a radosti. Byl to opravdu krásný večer a každý příběh měl něco do sebe a diváky zaujal. Děvčata spolu s dalšími žáky z ostatních krumlovských škol ukázali, že i mladá generace dokáže citlivě naslouchat generaci starší a odvyprávět jejich příběhy tak, aby oslovily široké publikum. Jak totiž řekl náš pamětník, pan Helmut, těmi příběhy dokázali dojmout i „starého chlapa, jako je on“.
Poděkování
Děvčatům z 9. C patří obrovské dík za jejich ochotu účastnit se projektu, který vyžadoval, aby tomu věnovaly opravdu velké množství času navíc a zvládly si poradit s mnoha výzvami v podobě úkolů, s nimiž dosud měly jen minimální zkušenosti. Děvčata se toho zhostila opravdu svědomitě, pečlivě. Děkujeme také paní Elišce Rolníkové, koordinátorce projektu, která nám se vším vždy ochotně pomohla a poradila. A děkujeme především panu Wagnerovi za to, že byl konečně ochotný se o svůj životní příběh podělit. 🙂 S celým příběhem se můžete seznámit zde.